Diplomseminarium 2026

Föreningen arrangerar det seminarium som krävs för diplomering. Upplägget innefattar föredrag av olika föredragshållare samt fallstudier som deltagare arbetar med i grupp och redovisar.

Seminariet äger rum 7 maj på Folksam, Bohusgatan 14. Aktivt deltagande på samtliga nedanstående aktiviteter är ett krav för godkänt seminarium och diplomering.

Förmiddag:

ALLMÄN ORIENTERING AKTUARIEFÖRENING, SAF:S UPPFÖRANDEKOD OCH INFORMATION KRING FALLSTUDIER

Tid 8.45-9.00

Introduktion (Mattias Lundahl)

Tid: 9.00-10.00

•Föreningens stadgar (Gulmira Marsson)
•Uppförandekod (Gulmira Marsson)
•Orientering om IAA, AAE och MRA (Alexander Dollhopf)

RISKHANTERING

Ledare: Daniel Rufelt

Tid: 10.00-11.00

•Riskhantering inom försäkringsbolag
•Riskhanteringssystemets beståndsdelar
•Organisation, roller & ansvar
•Kapitalbas och kapitalkrav
•Genomgång av de mest väsentliga riskerna

JURIDIK OCH REGELVERK

Ledare: Per Jakobsson

Tid: 11.00-12.00

•Aktuariens legala roll

•Etik och regler kring hantering av persondata

LUNCH 12.00-13.00

 

Eftermiddag:

FALLSTUDIER

Ledare: Mattias Lundahl, Helén Björk Westin.

Tid: 13.00-16.00

CPD OCH DEN DISCIPLINÄRA PROCESSEN

Ledare: Mattias Lundahl

Tid: 16.00-17.00

•Etiska regler och hur dessa påverkar aktuariens arbete

Grupparbeten med fallstudier

Deltagarna kommer att delas in i grupper och varje grupp kommer att få en fallstudie med etiska överväganden att diskutera under eftermiddagen.

Vid passets slut ska gruppen genomföra en presentation för samtliga deltagare i kursen med följande innehåll:

  1. Bakgrund / Kort beskrivning av fallstudien
  2. Beskrivning av etiska och regulatoriska problem
  3. Vägar att hantera de beskrivna problemen (samt problem med de föreslagna ansatserna)
  4. Andra överväganden

Presentationen ska ta c:a 15-20 minuter. Efter presentationen kommer en diskussion bland samtliga deltagare att genomföras.

Bokning och kostnad

Kostnad för seminarium: 500 kr

Anmälan görs senast 6 maj kl 22.00, vänligen anmäl dig via Min Sida, https://forening.foreningshuset.se/aktuarieforeningen/loggain

Om anmälan görs sent och på annat sätt än via bokningssystemet kan vi inte garantera att anmälan hinner tas om hand före anmälningstiden har passerat. Vid problem, kontakta: kansli@aktuarieforeningen.se

Totalt antal platser: 20